PIES NA CAMPINGU NAD MORZEM – JAK ZORGANIZOWAĆ WAKACJE Z PUPILEM

Każdy, kto posiada psa, kota lub inne domowe zwierzę, lub kto kiedykolwiek je miał dobrze wie, że to ważni członkowie rodziny. To najwierniejsi przyjaciele i powiernicy, którzy w smutku czy w radości, zawsze są przy nas. Kiedy zatem przychodzi czas wakacji, nierzadko pojawia się dylemat, komu zaufać i powierzyć opiekę nad naszym pupilem. 

WAKACJE NAD MORZEM Z PUPILEM
WAKACJE NAD MORZEM Z PUPILEM

Dla wielu osób przyczepa kempingowa lub kamper to najlepsza opcja na wakacje ze swoim pupilem. Nie wszystkie hotele czy pensjonaty chętnie przystają na zorganizowanie noclegu dla psa. Także podróż samolotem może być dla zwierzaka powodem niepotrzebnego stresu. Jest wiele sytuacji, w których po prostu nie mamy z kim zostawić naszego przyjaciela, a często jest on dosłownie członkiem rodziny i nie wyobrażamy sobie wakacji bez niego. Rozwiązaniem tych problemów jest urlop na kempingu w przyczepie kempingowej lub kamperze; to opcja dla całej rodziny i na szczęście nie trzeba z niej wykluczać nawet zwierząt domowych. Warto jednak zastanowić się, jak zorganizować takie wakacje, by były przyjemne dla wszystkich.

Na początek podróż, czyli jak przewozić psa w samochodzie?

Przepisy nie są uregulowane, więc najlepiej dostosować metodę do potrzeb zwierzaka. Mniejsze psiaki mogą być przewożone w specjalnych transporterach, a większe – w klatkach. Dla spokojnych zwierząt dobrą opcją może być też mata rozkładana na tylnym siedzeniu. Psiaka siedzącego na macie można przypiąć specjalnymi pasami; dzięki temu pozostanie bezpieczny podczas jazdy, a poza tym pasy ograniczą nieco jego ruchliwość. Pamiętajmy o tym, że niezależnie od tego, dokąd podróżujemy, pies powinien być zawsze zabezpieczony, by nie ograniczał nam widoczności. W samochodach typu kombi można przewozić zwierzęta w bagażniku, tam jednak też należy zadbać o bezpieczeństwo. Zwróć uwagę na to, czy w przypadku ostrego hamowania pies nie zostałby przygnieciony walizką czy ciężkim bagażem.

Jak oswoić psa z długą podróżą?

Nie wszystkie psiaki lubią podróżować, choć niewątpliwie łatwiej zapanować nad psem, który już od najmłodszych miesięcy jest przyzwyczajany do jazdy samochodem. Warto stopniowo oswajać pupila z pojazdem. Na początku wystarczy po prostu spokojnie wsadzić go do samochodu i pozwolić mu zapoznać się z nowym terenem. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj zwierzaka w nagrzanym samochodzie bez opieki. Pamiętaj, że psiak może mocniej reagować na wysokie temperatury i już kilka minut w zamknięciu wystarczy, by zwierzę przegrzało się i dostało udaru słonecznego. Jeśli robisz przerwę na postój, koniecznie wypuść psiaka z samochodu – on też powinien rozprostować nogi i pobiegać na świeżym powietrzu.

Pies a przyczepa kempingowa – czy to jest bezpieczne?

DSC 4655 1024x685 - PIES NA CAMPINGU NAD MORZEM – JAK ZORGANIZOWAĆ WAKACJE Z PUPILEM

Jak najbardziej! Warunki w przyczepie kempingowej w zasadzie nie różnią się niczym od warunków domowych, w związku z czym psiak nie powinien mieć problemów z przystosowaniem się do mobilnego życia. Pamiętajmy jednak, że powinien mieć zapewnione miejsce do spania i stały dostęp do wody.

Pies na kempingu – jakie są zasady?

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że pies nie powinien biegać luzem, bez nadzoru, nawet jeśli przebywa na ogrodzonym polu; w końcu na kempingu mogą przebywać inne zwierzęta. Poza tym każdy ma prawo do prywatnego wypoczynku, a biegające samopas zwierzęta mogą budzić dyskomfort. I dlatego pies powinien pozostawać na smyczy, ewentualnie może biegać luzem pod naszą opieką – chyba, że przepisy na kempingu tego zabraniają. Ponadto Twój pupil musi być zaszczepiony przeciw wściekliźnie. Polecamy również dokładną lekturę zasad obowiązujących na poszczególnych kempingach. Wiele europejskich pól kempingowych przyzwala na obecność zwierząt pod warunkiem, że będą nie tylko na smyczy, ale i w kagańcu (nawet jeśli pies nie jest agresywny). Co ważne, w większości miejsc musimy też wnieść dodatkową opłatę za obecność psa na kempingu. Oczywiście, jeśli zwierzę dokona jakichkolwiek szkód, będziemy też zobowiązani do zapłacenia za naprawę czy wymianę sprzętu. Jeśli jednak nasz psiak jest ułożony i słucha komend, to z pewnością wspólny wyjazd nie będzie wiązał się z dodatkowymi problemami.

DSC 1466 1024x682 - PIES NA CAMPINGU NAD MORZEM – JAK ZORGANIZOWAĆ WAKACJE Z PUPILEM

Pies w przyczepie kempingowej – czego potrzebujesz?

Pupil powinien mieć zapewniony w przyczepie kempingowej dostęp do wszystkich gadżetów, z których korzysta w domu. Nie zapomnij o legowisku, miskach na karmę oraz na wodę, lekach i suplementach psiaka, a także o świeżej wodzie, smyczy i woreczkach na psie kupy. W podróż warto również zabrać składaną miseczkę dla psa. Przydaje się podczas pobytu na plaży czy różnych podróży, a dzięki temu, że jest składana, nie zajmuje dużo miejsca w torebce czy plecaku. Pamiętajmy również o zabraniu ulubionych zabawek pupila; dzięki nim oswojenie się z nową, kempingową rzeczywistością będzie nieco łatwiejsze. Dodatkowo jeśli bezpośrednio przy przyczepie kempingowej nie masz dostępu do cienia, zadbaj o to, by twój pupil mógł komfortowo wypoczywać. Z pewnością przydatna będzie markiza ścienna lub boczna, która zapewni cień przed przyczepą kempingową.

Wakacje w przyczepie z psiakiem to świetna opcja. Nie musisz oddawać psa rodzinie czy pozostawiać go w specjalnym hoteliku. Odpowiednio zadbane zwierzę będzie z radością uczestniczyło w podróżach i cieszyło się z obecności bliskich.

Pies na plaży

Jeszcze kilka lat temu w Polsce panował całkowity zakaz przebywania czworonogów na wszelkiego rodzaju kąpieliskach. Aktualnie na terenach naszego kraju pojawia się co raz więcej plaż akceptujących obecność psów podczas pobytu nad wodą.

DSC 1464 1024x682 - PIES NA CAMPINGU NAD MORZEM – JAK ZORGANIZOWAĆ WAKACJE Z PUPILEM

Należy pamiętać, że pobyt naszych zwierząt na większości polskich plażach jest nie mile widziany. W wielu miejscach panuje kategoryczny zakaz przebywania kudłatych czworonogów na terenie kąpieliska. Złamanie regulaminu panującego na danym obiekcie wiąże się z nałożeniem kary pieniężnej w wysokości nawet 500 zł. Dlatego niezwykle istotne jest zapoznanie się z zasadami przed wyprawą z psim towarzyszem na polską plażę.

W niektórych miejscach regulamin ma zapis, który mówi, że zwierzęta nie mogą przebywać na tym obszarze nawet do października lub wypisane są godziny dostępności terenu dla psów. Czasami zdarzają się takie plaże, że obecność naszych pupili jest dozwolona, lecz tylko w momencie, gdy ten wyprowadzany jest na smyczy i posiada on kaganiec.

Gdzie można wyjść z psem na plażę?

Obecnie w Polsce można spotkać co raz więcej miejsc akceptujących psie towarzystwo na swym obszarze. Występują one na całej długości Wybrzeża. Pies na plaży może przebywać w takich miastach jak: Chałupy, Władysławowo, Jastarnia, Kuźnica, Gdynia (Babie Doły, Kolibki). Natomiast w Gdańsku plaża dostępna dla czworonogów zaczyna się od wejścia nr 34, a w Sobocie – od nr 43 do 45. Łeba, Kołobrzeg, Darłowo, Rewa, Pogorzelica, Trzęsacz, Międzyzdroje, Pobierowo, Świnoujście, Ustka i Międzywodzie – miasta te również są dumnymi posiadaczami psich plaż. 

Pies na plaży – jak się zachowywać?

Odpowiedzialny właściciel psa powinien mieć świadomość, że tego typu relaks powinien być bezpieczny dla niego oraz jego pupila. W związku z tym, każdy z opiekunów musi odpowiednio zadbać o swego czworonoga podczas wspólnego pobytu na plaży. Istotne jest zachowanie ostrożności, dlatego ważnym jest by pies nie pognał wprost do wody zaraz po przyjściu na kąpielisko. Dobrym sposobem na przypilnowanie zwierzęcia jest zakup i korzystanie z dobrej, długiej smyczy. Wiele osób poleca, aby zaopatrzyć psa w kapok (dostępny w dobrych sklepach zoologicznych), który jest przydatny podczas pobytu czworonoga nad morzem.

20150715 123523 576x1024 - PIES NA CAMPINGU NAD MORZEM – JAK ZORGANIZOWAĆ WAKACJE Z PUPILEM

Dobrym pomysłem jest również używanie specjalnej butelki z miską lub poidełka z wodą, ponieważ psy lubią pić słoną, morską wodę, a ta z kolei powoduje odwodnienie całego czworonożnego organizmu oraz problemy z jego trawieniem. Należy pamiętać ze pies na plaży może mieć problem z ochłodzeniem swego ciała. Zwierzęta te mają mało wydajny system chłodzenia w porównaniu do człowieka. Istotne jest więc, aby unikał on przebywania na pełnym słońcu, zwłaszcza w najgorętsze godziny. W związku z tym zalecane są wizyty na plaży rano, ewentualnie – wieczorem.

Warto zabrać ze sobą również wodę do opłukania psa po morskiej kąpieli. Sól bardzo wysusza skórę zwierzęcia oraz wywołuje u niego alergie.

Jednakże najważniejsze jest to, aby zadbać o plażę podczas naszego pobytu. Istotne jest pozostawienie jej w takim stanie w jakim ją zastaliśmy. Oznacza to, że nie wolno zakopywać odchodów naszych pupili w piasku, a wykopane dołki – powinny zostać zasypane.

Oto wymogi, których spełnienie jest konieczne, aby mogły one towarzyszyć nam w caravaningowych wyprawach.

 • Od 3 lipca 2011 roku psy i koty muszą posiadać wszczepiony mikrochip. Wcześniej do identyfikacji stosowane były tatuaże, które wciąż są honorowane, w przypadku zwierząt urodzonych przed tą datą.
 • Psy muszą być zaszczepione przeciwko wściekliźnie, a samo szczepienie musi się odbyć z odpowiednim wyprzedzeniem (najczęściej nie później niż na trzy tygodnie przed planowaną datą wyjazdu).
 • Zarówno psy, jak i koty muszą posiadać paszport dla zwierząt – dokument jest ważny przez całe życie zwierzęcia pod warunkiem, że jest ono regularnie szczepione przeciwko wściekliźnie. Ponieważ w paszporcie można odnotować wszystkie szczepienia i badania, w większość krajów europejskich jest on jedynym wymaganym dokumentem. Wystawia go weterynarz.

Podróżowanie z psami ras uznawanych za niebezpieczne

Szczególne regulacje dotyczą podróżowania z psami należącymi do ras, uznawanych za niebezpieczne. Nie ma jednej wspólnej, europejskiej listy takich ras. Każdy kraj ma swoją własną, a w niektórych państwach obowiązują przepisy na poziomie regionów lub samorządów.

Co ze sobą zabrać?

Co zabrać dla psa, kota na kemping oprócz obowiązkowych dokumentów? Nie wymyślimy niczego niezwykłego i wyjątkowego. Poniższą listę prosimy traktować jako kontrolną.

 • karma
 • smycz
 • kaganiec (rasy niebezpieczne)
 • taśma do przypięcia psa – 5 lub/i 10 metrów
 • miska do karmy
 • miska na wodę
 • przysmaki
 • tabletki przeciw biegunce dla psów (w nowym miejscu, którego nie znamy, mogą wziąć do pyska coś co im zaszkodzi)
 • zabawki
 • worki na psie odchody
 • szczotkę do wyczesywania sierści
 • cążki do przycinania pazurów

Kot na kempingu

Koty z reguły budzą na kempingach zdziwienie i zainteresowanie i są zdecydowanie rzadszymi towarzyszami naszych wakacyjnych podróży. Głównym powodem jest fakt, że koty są mniej przywiązane do swojego miejsca i właściciela, lubią zwiedzać okolicę i częściej szukają przygód.  Z psami jest to o wiele łatwiejsze i wiele osób podróżuje z psem, wybierając właśnie taką formę spędzania wakacji.

Opłaty na kempingach za zwierzęta

Koty zdecydowanie mają fory. Nie spotkaliśmy jeszcze żadnego kempingu, na którym należało uiścić opłatę za nie. Natomiast dla psa pozycja w cenniku prawie zawsze się znajdzie.

Pies na kempingu

Psy są bardzo aktywnymi uczestnikami i najczęściej są ciekawe tego, co się wokół dzieje. O czym należy zatem pamiętać? Trzymaj psa na smyczy. Jest to nie tylko ważne podczas wyprowadzania psa na pierwszy spacer po kempingu. Pies może czuć się nieco przytłoczony lub podekscytowany nowym miejscem, dźwiękami i innymi zwierzętami, a smycz to najlepszy sposób, aby trzymać go przy sobie i mieć nad nim kontrolę.
Nigdy nie zostawiaj psa bez opieki. Dotyczy to również podróży. Nawet jeśli Twój pies dobrze się zachowuje, kiedy w pobliżu są inne osoby lub psy, to nigdy nie jesteś w stanie przewidzieć, jak postąpią i zareagują inni ludzie i ich pupile. Aby zapewnić swojemu psu bezpieczeństwo i pozytywne wrażenia, miej go wciąż na oku. Nikt lepiej od właściciela nie zna swojego psa, ale nowe zapachy i otoczenie mogą stymulować różne zachowania. Miejmy na uwadze fakt, że każdy, kto przyjeżdża na kemping, chce odpocząć. Jeśli nasz pies ujada i jest niespokojny, dla komfortu własnego i naszych sąsiadów, warto rozważyć zmianę miejsca pobytu.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że przedstawione powyżej wskazówki będą pomocne w podjęciu decyzji o pierwszym wspólnym wyjeździe oraz w przygotowaniach do niego.
Decyzję o tym, czy zabrać na wakacje swoje zwierzęta, każdy powinien podjąć sam. Zapewniamy, że wspólne wakacje z psem nie są trudne. I chociaż wymaga to, za każdym razem, sporo zachodu, przygotowań i pakowania się, to nie wyobrażamy sobie wyjazdów bez naszych zwierząt. Gdyby nie podróżowały z nami, sen z powiek spędzałoby nam myślenie o nich, a tęsknota nie pozwoliłaby dobrze wypocząć.

Team HELMANIA 🤙🤙🤙

Add Your Comment